Záběry z nadzvukového letadla Concorde!

09.11.2018 07:28

Mnozí z nás si ještě pamatují nadzvukový letoun Concorde, ačkoliv jeho historie je už docela dávná. Pozoruhodný stroj společností Aérospatiale a British Aircraft Corporation totiž poprvé vzlétl na jaře 1969. Ladní kovoví ptáci létali ve výšce 18 kilometrů a dodnes je Concorde držitelem rekordu pro nejrychlejší přelet Atlantiku v civilním letadle. V zimě roku 1996 letěl jeden Concorde z New Yorku do Londýna za 2 hodiny a 52 minut. Navzdory všem očekáváním se ale konkordy neprosadily, i když létaly do podzimu roku 2003.

 

Toto letadlo dokázalo létat nadzvukovou rychlostí 2 Machů ve výšce 18 km. Jak ukazuje obrázek z panelu pro cestující, letadlo se nacházelo ve výšce okolo 18 km, vnější teplota -56°C a rychlost byla 2108 km/h.

Výjimečností tohoto letadla bylo taky to, že jeho okna nezkreslovala pohled ven, jako je tomu u dnešních oken letadel. To je vidět například na tomto záběru z okna ještě na zemi při odletu. Vidíte rovný horizont v úrovni očí, kraje skel nezkreslují pohled ven. 

 

A jak vypadal horizont a země z výšky 18km skrze okna letadla?

 

Horizont je i v 18 kilometrech v úrovni očí, letadlo letělo rovně, nemuselo neustále letět čumákem dolů, aby se točilo okolo zeměkoule. Těžko by se servírovalo jídlo, popíjelo ze skleniček, kdyby muselo letadlo neustále klesat. Záběry z Concorde jasně ukazují, že horizont je rovný a v úrovni očí. Země je plochá a letadlo letí nad plochým povrchem od startu až do cíle. Žádná zeměkoule, kterou by bylo třeba kopírovat při letu. 

 

Letadlo uletělo za minutu asi 35 km. Pokud by byla země koule, jak se učíme, muselo by letadlo sestoupit každou minutu o 96 metrů. Kdo letěl v letadle, tak ví, že jakékoliv klesání nebo stoupání člověk svými smysly vnímá. Vnímá taky, když letí rovně. 

 

Ani žádná tajemná gravitace, kterou nikdo nikdy neprokázal a vědci do moc dobře ví... Záběry z letu můžete shlédnout v tomto videu: