Sojuz 6,7 a 8

27.12.2017 17:30

Ahoj :)

Někdy se objeví věci, které pobaví. Jednou takovou je například let našich ruských slovanských bratrů do kosmu v roce 1969. Zatímco jsme dnes zvyklí na obrázky astronautů v bílých amerických NASA skafandrech, kluci z Ruska si vystačili s vojenskými uniformami.

Skafandr se běžně obléká při cestě do vesmíru, do vakuového prostředí a tam, kde jsou extrémní teploty. V kosmické raketě se nosí pro případ, že by došlo ke ztrátě tlaku v kabině. V roce 1969 stál takový skafandr okolo 2 miliónů dolarů, dnes stojí 12 miliónů dolarů. :) Opravdu drahý obleček - Za to by se celkem dost hladovějících nakrmilo, že?

Nebylo to trochu nepohodlné v té raketě? Nepřipadá mi, že by ty rakety byly nějak velké. Jestli tam tak jen seděli a čučeli na sebe těch skoro pět dnů... Ale zase tak moc to zkoumat nebudu. Však tehdy co Rus, to voják, a na práci byly ženy. Jen jestli kluci naší ruští vůbec někam odletěli... Každopádně ušetřili za skafandry:)

Teď mne ještě napadá, že se pohybovali ve výšce okolo 200 km nad zemí? Takový Felix Baumgartner měl na sobě pořádný skafandr a to byl podstatně níže při svém seskoku, než kluci z Ruska. Kluci byli v Termosféře a okolo 200 km nad Zemí pět dnů, kde mohlo být údajně okolo 500-1000 stupňů Celsia. To museli mít fakt super dobrou klimatizaci a raketu. A hlavně se nebáli, to je důležité. Co by neudělali pro svou vlast, i život by třeba položili v uniformě ... Ale ruští soudruzi neudělali chybu ve výpočtech jako udělali soudruzi z NDR (viz Pelíšky), a chlapci se ve zdraví a s úsměvem na rtu vrátili zpět na zem. :)

Další zajímavá věc je, že všechny tři lety - Sojuz 6, Sojuz 7 i Sojuz 8 - trvaly téměř 5 dnů v kosmu. A bez skafandrů? Není to divné? A pak kluci vylezli nepomačkaní stejně jako tam vlezli... A to není všechno: Všechny tři lety trvaly až na pár minut naprosto stejně:

 

sojuz 6: 4 dny, 22 hodin, 42 minut, 47 s

sojuz 7: 4 dny, 22 hodin, 40 minut, 23 s

sojuz 8: 4 dny, 22 hodin, 50 minut, 49 s

 

Chápete? 3 lety do kosmu a jejich čas naprosto stejný v rozmezí 10 minut?? Není to divné? Městská doprava má problém přijet na čas, nemluvě o vlacích z Košic do Prahy :) Asi měli dobré budíky. No, to tak trochu pro pobavení nebo zamyšlení. Zde je jedno video o těchto borcích s příhodnou hudbou. Doufám, že vás to taky pobaví, tak jako mne :)