Poloostrov Hel: Kostel v Jastarnia je vidět z 18 kilometrů

06.06.2018 11:52

 

 

Pár kilometrů předtím, než se odbočí doprava na poloostrov Hel, je u moře velké parkoviště s výhledem na moře a postupně se vzdalující poloostrov Hel. Nemohu říci, jaká je běžná viditelnost, nejspíš lepší, protože bylo po dešti a vlhko, ale i tak jsem byl schopen vidět kostel ve vesnici Jastarnia v polovině poloostrova Hel, který je od parkoviště 18 km daleko. Odkud jsem tedy fotil a kam?

 

 

Jaká je přesná vzdálenost z parkoviště k věži kostela, který je vidět?

18,07 km

 

Jak vypadá tento kostel? Vidíte níže na obrázku a je to jediný kostel na poloostrově s takovou věžičkou.

 

Kdyby byla země kulatá, jak se všude uvádí, byl by kostel vidět? A kolik by ho bylo vidět na vzdálenost 18 km? Podle výpočtu zakřivení zeměkoule by mělo být na vzdálenost 18,07 km pod horizontem všechno do výšky 16,5 m od horizontu mořské hladiny.

 

 

Jak tedy vypadají záběry z Nikonu P900 na tuto vzdálenost?

 

Níže vidíte, že bílá část kostela se odráží zrcadlově níže, proto není vidět červená část kostela ani výstavba kolem.

Taky vidíte loď, která nebude blíže než 10 km a je dobře vidět. 

 

Demarkační linii je možno vidět i na dalším obrázku, kde se objekty za horizontem odráží zrcadlově.
Vlevo je tentýž kostel, potom je vidět část stromů a vpravo ještě jedna věž ještě o něco dále.

 

Tato linie, která je vlastně horizontem rovin, je dobře vidět i na následujícím obrázku.
Zde vidíte, jak se lesy (někdy i obloha) odráží jako v zrcadle a že hranice vody není skutečným horizontem. 
Tato linie je perspektivním střetem "podlahy" a "stropu" rovných ploch.

Je to běžný jev, který jsem pozoroval mnohokrát z malé výšky fotoaparátu. Viděl jsem ho i na zamrzlé přehradě na vzdálenost necelého kilometru, když jsem ležel na ledu a objektiv byl okolo 10 cm nad ledem. 

 

Jak je vidět níže, na obzoru je vidět kostel, věž i lesnatý porost v okolí na vzdálenost okolo 18 km. Nejsou tam žádné kopečky nebo kopce, tato část poloostrova Hel je jen pár metrů nad hladinou moře. A i kdyby na pobřeží vlevo či vpravo rostly stromy 16,5 metrů vysoké, neměly by být vůbec vidět. 

 

Jak Vypadá obec Jastarnia na poloostrově Hel, se můžete podívat na následujícím videu. Všimněte si lesů u pobřeží směrem k pevnině, kostela s kopulí, atd. Nic z toho, co je pod 16,5 metrů byste neměli z místa, kde jsem to fotil, vidět. 

 

 

Na tomto videu je vidět vesnice Jastarnia  a z vnější strany (tedy ze severu) vidíte i ten druhý bílý objekt, stožár, možná i maják pro lodě ze severu. Na mých záběrech je vidět, přestože je na druhé straně pobřeží, tedy až za porostem a výstavbou. I na těchto záběrech můžete porovnat výšku této části poloostrova.