Vytrolený Grygar – proč není tak snadné argumentovat proti plochozemcům a v čem má pan Bača pravdu

12.11.2018 05:52

18.3.2018 se objevil na webu ateistů ČR článek, který nestranně komentoval debatu mezi panem Grygarem a mnou. Je zajímavé vidět tuto debatu i z jejich pohledu jako nevěřících lidí. Jelikož jsem byl až do 23 let nevěřící ateista, chápu tento postoj a myšlení. Jak tedy vnímá "neúnavný komentátor společenského dění, propagátor a popularizátor kosmonautiky, bývalý redaktor časopisu VTM Science, člen Kosmo Klubu...." pan Petr Tomek debatu pana Grygara se mnou?

Článek začíná nadpisem a pokračuje takto:
 

Vytrolený Grygar – proč není tak snadné argumentovat proti plochozemcům a v čem má pan Bača pravdu

 

V pořadu Pro a Proti se 1. ledna 2018 setkali Jiří Grygar jako obhájce kritického myšlení a provozovatel serveru Placatá Země Vladimír Bača. Stojí za to si jejich spor poslechnout a trochu se nad ním i zamyslet.

 


Smutnou pravdou je, že v tomto klání o tvar Zeměkoule či Zeměplacky obhájce kritického myšlení (Grygar) moc neobstál. Toto zamyšlení je tedy o tom, proč se jeho argumentace míjela účinkem.

V první řadě je Vladimír Bača také věřící, stejně jako Jiří Grygar, pouze jeho vnitřní regulátor toho, nakolik symbolicky bere Bibli, je nastavený na jinou úroveň. Pro Grygara je Bible autoritou morální (ano, i to je sporné, ale nechme to pro jiné články), zatímco pro Baču představuje i autoritu odbornou.

Grygar argumentuje hlavně svou vlastní odbornou autoritou, jenže při střetu autorit Bible versus Grygar je poražený znám předem. Pokud se Vladimír Bača dovolává na Bibli při své obhajobě tvaru placaté Země, tak má pravdu – Bible skutečně obsahuje několik popisů tvaru Země a žádný z nich není koule! Nejčastější jsou odkazy na starověkou židovskou kosmologii, která vnímá náš svět jako jakousi bublinu obklopenou vodou.

 

Přes to všechno by měl ještě stále mediálně oblíbený věřící sisyfovec slušné šance, kdyby použil důkazy, které by mohl ověřit a přijmout kdokoli, jenže to se mu nedaří, a navíc se při tom (žel) dopustil i několika faulů.

Argumentace stylem „všichni vědí už od starověku“ je v tomto případě nejen nesmyslná, protože ve starověku byla představa kulaté Země jen jednou z neprokázaných možností, ale není pravdivá ani dnes, kdy přinejmenším velká část například muslimů věří, že Země je plochá. Křesťanští plochozemci jsou proti muslimským vlastně spíše kuriozitou, ale to spíše něco říká o uzavřenosti naší kulturní bubliny. Toto tvrzení tedy nebylo pravdivé nikdy.

I kdyby si ovšem drtivá většina lidí myslela, že je Země kulatá, ve skutečnosti by to neznamenalo nic. To, že stejný názor zastává mnoho lidí, nemá na jeho pravdivost vliv. Vždyť už historie nás učí o událostech, v nichž se mýlily celé mnohamilionové národy!

Stejně tak nemůže být pro konspiračního teoretika důkazem, že něco stojí v odborném časopise. Ostatně ani pro kriticky myslícího vědce by to dostatečný důkaz pravdivosti být neměl. Články v odborných časopisech sice procházejí recenzním řízením, které by měla zajistit jejich vyšší spolehlivost, ale jak ukazují případy   Sokalovy aféry  Bohannonova testu vědeckých časopisů , ani to není záruka, že nebudou otisknuty úplné nesmysly.

Nejlepší z přednesených důkazů – tedy ten, na který by měl plochozemec reagovat, kdyby k tomu byl vyzván – byl kruhový stín Země na Měsíci.  Dovednější protivník by ale dokázal reagovat i na něj – kruhový stín může totiž udělat také kulatá nebo rovná deska.

Grygarův zdánlivě pobavený projev stylem „hahaha, takovým pitomostem lidé dnes také věří?“ není pro podobnou situaci zrovna tím nejlepším. Prozrazuje totiž, že si ani nenastudoval argumentaci plochozemců.

Celý článek zde....

Zajímavé je i projít si komentáře pod tímto článkem. 
 

Setkání plochozemců v ČR


Představa a přesvědčení o ploché zemi a rovné vodní hladině není jen věcí miliónů muslimů a stále většího množství křesťanů, ale i mnoha ateistů. V Rusku v placatou zemi věří už 3% lidí a ve Francii 10% Francouzů. Jak správně pan Petr Tomek v článku poznamenal, bylo by dobré se podívat na provedené experimenty nebo si udělat vlastní experimenty, pokud je člověk typu Grygar a klub Sysifos skutečně zastánce kritického myšlení. Takový člověk by měl začít od svého vlastního myšlení a klást si otázky, proč vlastně věří v zeměkouli:

1) Čemu vlastně věřím a proč tomu věřím?

2) Je země kulatá a proč tomu věřím?

3) Je vodní hladina zaoblená a dokázal jsem si to?

4) Mohla raketa NASA s omezenou zásobou kyslíku ke spalování motoru doletět skrze Van Allenovy radiační smrtelné pásy až na Měsíc přes vakuové prostředí "kosmu" a odtamtud vyfotit kulatou zemi? 

5) Když vidím z letadla vrstvu mraků tvořící naprostou rovinu až k horizontu, je to oční klam?
6) Jsou NASA, ESA, SpaceX skutečně důvěryhodnou autoritou, posílající fotky a videa z miliónů km na zemi, aby nás přesvědčila, jak to vypadá na Marsu a daleko od nás, kde si to sami nemůžeme ověřit? 

7) Mohu skutečně na zeměkouli vidět z letadla (11 km vysoko) s infrared filtrem až 2000 km daleko?

 


Takové a mnohé další otázky by si skutečný zastánce kritického myšlení měl pokládat. Argumentace typu "všichni vědí už od starověku" do toho nezapadá. Navíc je naprosto nepravdivá, protože zcela jistě je pravdou, že NE všichni vědí už od starověku, že země je kulatá. Tato představa je uhnízděná v hlavě pana Grygara a podobných lidí. 

 

Od 9.-11. 11. 2018 jsme my plochozemci měli setkání v Lipníku nad Bečvou. Zatímco jsme byli doposud roztroušeni a víceméně jednotlivci, osobní setkání z nás udělalo tým lidí se stejným cílem - poznat pravdu, ať je jakákoliv a šířit ji mezi další lidi. V blízké budoucnosti plánujeme provést společné experimenty, které široké veřejnosti jasně dokážou, že naše země není kulatá, ale plochá a nehybná. 

Na závěr svého článku pan Petr Tomek napsal:

Proč se tím vším vlastně zabývám? Vždyť se přece jen setkali dva věřící, z nichž oba věří, že Bůh existuje a je dobrý, protože se to píše v Bibli, a jeden věří, že Země je placatá, protože se to kupodivu také píše v Bibli. Tato argumentace je zcela srovnatelná.

Překvapivě i z hlediska skepticismu vychází jako lepší argumentace ta, kterou předvedl pan Bača, a to je smutné.

I když pokusy, které provedl, byly asi podivné, projevil ochotu své přesvědčení nějak otestovat a vůbec nezáleží na tom, že je nikde nepublikoval. To je totiž skutečně skeptický přístup – být kdykoli ochoten jakékoli tvrzení zkoumat, pokud se objeví důvodné pochybnosti.

Ano, může to vypadat jako paradox, ale Jiří Grygar opírající se o autority ať už vědeckých kapacit nebo časopisů byl v tom rozhovoru v roli dogmatika, třebaže zastával pravdivá tvrzení, a Vladimír Bača v roli skeptika, přestože hájil konspirační teorii.


Pan Petr Tomek se domnívá, že "pokusy, které jsme provedl, byly asi podivné". Má právo mít nějaký názor, ale nejlépe to vyřeší, když si provede vlastní pokusy. Youtube je zatím ještě svobodná platforma, kde si lidé mohou sdílet své pokusy a experimenty. A je jich tam opravdu hodně, takže z toho důvodu bych nezesměšňoval vše, co nese nálepku "z Youtube".

V budoucnu se budeme snažit jako tým plochozemců publikovat prokazatelné experimenty široké věřejnosti. Nejspíš použijeme taky youtube, protože to je nejsnadnější médium, jak nahrát a šířit videozáznam. Sledujte tento web.

 

Na závěr pár záběrů z letadla kamerou s infrared filtrem pro skutečné zastánce kritického myšlení

A zde jedno video s infrared kamerou z Malibu Bluff Park (Kalifornie). Foceno z pobřeží a díky filtru jsou vidět hory 160 km daleko, které by neměly být vidět. Jaký další důkaz ještě pan Petr Tomek a další ateisté potřebují?

 

A zde ještě jedno infrared video z Malibu, odkud je vidět ostrov Catalina Island (86 km)

 

 

Pane Grygare a spol, bohužel jste uvěřil bajkám, kterým jste byl naučen už od dětských let. Přesně jak to Bible prorokuje. Není čas být skutečným kritikem vlastního myšlení a zrevidovat vše, čemu jste kdy uvěřil na základě víry v jiné autority než je Bible a vlastní pozorování? 
 

Neboť přijde doba, kdy lidé nesnesou zdravé učení, 

a podle svých choutek si seženou učitele, 

kteří by vyhověli jejich přáním.

Odvrátí sluch od pravdy a přikloní se k BÁJÍM.

(2 Timoteovi 4,3-4)Více zde: https://www.placata-zeme.cz/news/proroctvi-lide-se-odvrati-od-pravdy-a-uveri-bajkam-cast-5/