Vakuum a skafandry kosmonautů

29.12.2017 19:59

Komu by se nelíbily záběry kosmonautů - astronautů ve skafandrech, jak se pohybují ve stavu beztíže okolo své vesmírné lodě, ISS, atd. Nebo poskakující na Měsíci. To bych chtěl taky zažít... Vlastně ne. Poté, co jsem se trochu zajímal o vakuum a experimenty v tomto prostředí, tak raději ne. Málokdo se zamyslí nad tím, jestli je vůbec možné pro člověka pohybovat se a přežít ve vakuu. Nejprve se ale podívejme, jak je to s teplotou. Mezinárodní vesmírná stanice ISS se pohybuje ve výšce 400 km, tedy v termosféře, ve které je údajně až 2500 stupňů Celsia. A astronautům to nevadí? Zkuste si představit, že se procházíte ve slévárénské peci v oblečku od NASA. Risknete to?

Jak je to tedy s přenosem tepla ve vakuu? Přenáší se teplo nebo nepřenáší? A pokud nepřenáší, jak tam může být až 2500 st. Celsia? Následující experiment ukazuje, že teplota ve vakuu stoupá... Samozřejmě, že NASA a věda má na všechno odpověď. Většinou takovou, že tomu nikdo nerozumí. Prostě teoretické nesmysly jako např. teorie gravitace...

Autor následujícího videa rozebírá různé výklady NASA, kde nachází rozpory v údajích, které fakt nedávají smysl, ale nemám čas to všechno překládat. Zkuste si zapnout titulky, jestli to půjde, kdo neumíte anglicky... Ve zkratce: NASA tvrdí, že tam je až 1500 C/ jinde uvádí 2500 C (v termosféře), ale že by nám tam bylo zima, protože je tam tak málo plynových částic, že tam vlastně není teplo... To mi hlava nebere: Jak tedy přišli na těch 2500C? :))... No a tak dělá majitel videa test, ve kterém ověřuje, jestli ve Vakuu stoupá teplota na teploměru, který je tam vložen. Výsledek: Stoupá.


Eperiment: Ve vakuu stoupá teplota pokud na dané místo svítí vnější zdroj (třeba žárovka nebo Slunce)

Chápu, že nám pánové vědci a NASA budou tvrdit, že tomu tak není, ale mne zajímají experimenty, kterými se to prokáže. A experimenty můžeme udělat jen tady na zemi. Rostoucí teplota je jen jeden problém s vakuem a skafandry. Dalším problémem je, že ve vakuu se všechno "nafukuje" (spíš expanduje), protože neexistuje atmosférický tlak jako protitlak. Zde jedno praktické video pro představivost, co dělá vakuum s  ohebným materiálem:

 

Sledujte pozorně dva odlišné experimenty: první se sáčky, které jsou uzavřené, takže se nafouknou, až prasknou. Druhý experiment je se sáčky, do kterým borec udělá malou dírku jehlou. Vakuum naprosto vysaje vzduch ze sáčků a rozdrtí brambůrky... Kterým astronautem byste chtěli být: nafouknutým nebo vysátým a zdrceným? :) ... Samozřejmě, že sáček není skafandr, ale když se podíváte na skafandry prvních lidí v kosmu.


Experiment: Ve vakuu se materiály rozpínají, expandují, až prasknou, pokud nevydrží sílu vakua

Neměli by naši kluci kosmonauti vypadat ve vesmírném prostoru spíš jako ta figurga od Michelinu nebo kluci z Klabzubovy jedenáctky? :) Vidíte ty sáčky, co dělají ve vakuu? A co pak ty skafandry našich kluků kosmonautů. Dalším problémem je, že člověk je z 80-90% z vody. A voda začne ve vakuu bublat a nabírat na objemu. Zde jeden pokus s balónky naplněnými vodou. Balónky nakonec prasknou... Ale kluci kosmonauti naštěstí ne :) ... Nebudou spíš nafilmovaní pod vodou nebo visící na drátech, jak odhalují některé záběry? :)

 

Experiment: Balónky naplněné vodou ve vakuu - voda začne bublat a balónky praskají.

A zde ještě zajímavý experiment s vajíčky ve vakuu - vajíčka začínají bublat, ale nevaří se. Proč to uvádím? Protože v roce 1966 se jeden dobrovolník nechal zavřít do vakuové komory ve skafandru a pak vypráví, že mu začala voda bublat v puse. Pak ztratil vědomí a museli ho zachránit. Člověk nebyl stvořen na to, aby se pohyboval, byť ve skafandru, ve vakuu.


Experiment: vajíčka ve vakuu

A zde ještě jedno video, kde je voda, pak šlehačka a nakonec coca-cola ve vakuu.

Jak vidíte, ve vakuu to není žádná sranda. Na Měsíci je údajně vakuum, ve vesmírném prostoru je vakuum... Já osobně věřím, že žijeme v uzavřeném systému, který má plochou zemi a nebeskou klenbu jako strop, ve kterém jsou hvězdy. Mezi zemí a tímto stropu je atmosféra, která v oblasti nad 30 km řídne a je pro člověka neobyvatelná. Jestli je to vakuum nebo skoro vakuum, to nevím, nebyl jsem tam a nikdy tam nebudu. Jak vysoko tento strop je, to taky nevím, ale věřím, že tam musí být. Nevěřím na nějaký přechod do vakua vesmírného prostoru... Ale to je můj názor, který nikomu nevnucuji. 

 

Nyní pojďme na návštěvu do NASA podívat se, jak takový skafandr pro pohyb v kosmu vypadá a z čeho se skládá:
Ve videu opět vidíte experiment s balónkem ve vakuu a pak exkurzi do NASA. Vlezli byste do toho skafandru a šli na procházku po Měsíci nebo poletovat v kosmu? Já tedy ne.

 

A jak vypadali první Američané a Rusi ve vakuovém kosmu? Nebo tam nebylo vakuum? 

 

Zde je video o NASA dobrovolníkovi jménem Jim LeBlanc, který se nechal pokusně zavřít ve vakuové komoře. Tento test málem skončil tragicky. Venku byl dohlížející inženýr Cliff Hess (v zeleném triku). Cliff vypráví (od 1:00), jak probíhal test. Když byl odsát vzduch z komory, jediné, co Jima chránilo, byl jeho skafandr. Pak se něco stalo:

Hadička tlakující jeho skafandr, se odpojila. Byl v obrovském nebezpečí. Jim sám vypráví: "Když jsem se naklonil dozadu, cítil jsem, jak sliny na mém jazyku začínají bublat. To se stalo těsně předtím, než jsem ztratil vědomí. To byla poslední věc, kterou si pamatuji."

 

Zde ještě jedno video, kde vidíte stejný případ a taky, jak astronauti natáčejí ve vodě, v bazénech, kde mají všechny svá "vesmírná" tělesa. Jsou videa údajně z vesmíru, kde jsou vidět vzduchové bubliny, jak unikají vzhůru. Ale to je jiné téma... 

Pořád tomu věříš, že se kosmonauti pohybují ve vesmíru? Ve vakuu? V termosféře?