Tajemství perspektivy a horizontu

29.01.2018 11:26

Jedním argumentem, který my lidé často máme, je tento: "Ale loď se přece ztrácí za horizontem..." nebo "Mrakodrapy nebo komíny vzdáleného města nejsou celé vidět, kdyby země byla placatá, viděl bych je celé... proto je to důkaz o tom, že je země kulatá!" Bráníme zuby nehty to, co už máme uloženo v podvědomí: Zeměkouli a všechny související iluze. Vůbec nám nevadí, že podle výpočtu zakřivení zeměkoule vidíme věci, které bychom neměli vůbec vidět. Stačí, že kousek něčeho nevidíme a už je to důkaz, že země je kulatá.

 

Je škoda, že se ve školách učíme hodně kravin, ale takové základní věci, jako: jak funguje náš zrak, jak si vypočítat zakřivení, horizont, znázornit a ověřit perspektivu před námi, to už ne.

 

 

Země je pravděpodobně kruhová, není to koule, horizont je rovný a je tvořen díky našemu perspektivnímu vidění, kdy se "strop" a "podlaha" sbíhají do jedné rovné linie, podobně jako se železniční koleje nebo telegrafní sloupy sbíhají do jednoho vzdáleného bodu. Vzdálenost tohoto horizontu je závislá na tom, z jaké výšky se naše oči dívají. Čím výše jsme, tím dále dohlédneme.

 

 

Zde je jedno video, které tuto perspektivu znázorňuje. Je to anglicky, ale myslím že graficky dobře znázorněno i pro ty, kdo anglicky neumí. Jak uvidíte ve videu, horizont je naprosto rovný po desítky km, žádné zakřivení zleva do prava. 

 

 

A zde perspektiva a dráha slunce na obloze - tvoří přímku, proto nemůžeme žít na kouli, ale na rovné ploše.

 

 

A ještě jedno video ohledně perspektivy. Někteří argumentují tím, že slunce se moc nezmenšuje, když se vzdaluje. Princip je ten, že čím je objekt výše nad námi, tím se méně změnšuje, když se vzdaluje až k horizontu. Slunce je toho příkladem.

 

 

Další dobré video od jiného youtubera, který vysvětluje perspektivu a západ slunce.

 

 

Jednoduché principy perspektivy:

 

 

Další jednoduchá ukázka perspektivy a horizontu

 

 

Doufám, že vám tato videa pomohla vidět věci trochu jinak.