Slunce 150.000.000 km daleko? Naprostá blbost!

19.01.2018 17:16

Člověk může použít svůj zrak, aby do hlavy nacpal informace z knížek nebo monitoru. Potom je ovlivněn tím, co někdo napsal nebo namaloval včetně jeho představ. Anebo může člověk POZOROVAT to, co je okolo něj, a poznávat skutečnost.

 

Sedněte si dnes do vlaku, tramvaje či autobusu a pozorujte lidi kolem. Většina má skloněnou hlavu nad svým mobilem, tabletem nebo noťasem. Krajina kolem už není přitažlivá, natož Slunce a jeho paprsky, Měsíc, hvězdy, jezera, řeky, atd. Ano, dnes je snadnější a lenivější si něco přečíst než něco prozkoumat. Třeba vzdálenost ke Slunci. Otevřu Wikipedii a je to: necelých 150.000.000 km. 

 

Vynecháme dnes vlastní výpočet, který je založen na špatné představě o rovnoběžných paprscích Slunce, a mrkneme se přímo na Slunce. Myslíš, že je možné vidět na 150.000.000 km daleko skrvny na Slunci? A na 400.000 km "krátery" a další detaily na Měsíci? 

 

V následujícím videu uvidíš jasně zřetelný a ostrý pohled na Měsíc se všemi detaily a také pohled na Slunce přes obyčejný doma zhotovený filtr s Nikonem P900. Uvidíš skvrny na Slunci a jasný ostrý obrys Slunce se stejným foťákem, který si dnes můžeš koupit za 13.000 Kč v Euronics. Flat Max UK porovnává tyto skutečné záběry (žádné animace jako NASA) s pohledem do dálky v atmosféře, kde je obraz rozmazaný. Dívej se dobře a zamysli se: Opravdu je to, co vidíš, 400.000 km (Měsíc) a 150.000.0000 km (Slunce) daleko? A přitom jasně viditelné Nikonem P900 s 83x optickým zoomem?

 

 

Staň se opět chlapcem, holkou, kteří zkoumají každou věc. Ptej se: Jak je tedy daleko Slunce? Jak k tomu vědci došli? Proč si Eratosthenes myslel, že paprsky Slunce jsou rovnoběžné, když je každý vidí jako nerovnoběžné? Z čeho je Slunce? Je to jen odraz? Je tekuté? Proč mění barvu? Proč mění svou velikost? Odkud přichází a kam odchází? atd... Vypni displej svého mobilu a začni žít... Zde ještě pár videí k zamyšlení :)

 

 

 

A když už budeš uvažovat nad Sluncem a Měsícem, můžeš pokračovat i nad tímto videem: Jak je možné, že téměř půlměsíc směřuje směrem nahoru a ne ke Slunci? Jaktože ho nevidíš celý ozářený Sluncem? On totiž Měsíc neodráží sluneční paprsky. Ale to nás ve škole neučí...