Proč se lodě i Slunce ztrácejí za obzorem?

07.09.2018 10:30

Ano, lodě se někdy skutečně ztrácejí za obzorem. To je pozorovatelná skutečnost, která však nedokazuje zakřivení vodní plochy. Kdyby tomu tak bylo, pak by tomu tak muselo být vždy a nejen někdy. Musí tedy existovat jiné vysvětlení. Ale aby ho člověk hledal a našel, musí mít čistou nezaujatou hlavu.

 

Vědci sami dokazují, že v ovzduší je hodně vlhkosti. Vlhkost a teplo ovlivňují to, co před námi vidíme. Čím dále se díváme, tím více ovlivňují naší viditelnost tyto dva faktory, pokud jich není ještě více. Fungují jako lupa. Objekty, které jsou desítky kilometrů daleko, jsou daleko větší, než by měly podle teoretických výpočtů na danou vzdálenost a perspektivy být. Jsou taky níže, než ve skutečnosti jsou, takže klesají pod úroveň horizontu.

 

Rob Skiba se tím nějakou dobu zaobíral a v níže uvedením videu provádí i jednoduchý experiment, který si může udělat každý sám doma, aby si ověřil, co dělá tato vlhkost s obrazem v pozadí. Níže je zkrácená verze, pro ty, kdo neumí anglicky. K pochopení stačí pozorovat a přemýšlet nad obrázky a experimentem.

 

 

 

A pokud umíte anglicky a zajímá vás to více, pak je zde podrobnější video a výklad tohoto jevu od Roba Skiby.

 

Proto vidíme zapadat Slunce za obzor, proto vidíme někdy lodě, které mají spodní část trupu "pod horizontem". Čím více vlhkosti a tepla, tím větší je tento efekt. Když si uděláte sami vlastní pozorování (jako Rob Skiba), tak zjistíte, že tento jev zvaný "refrakce", nezvedá vzdálené objekty výše než jsou, ale naopak je vidíme níže, než ve skutečnosti jsou. 

 

Nedávno jsem nafilmoval západ Slunce v Rakousku. Slunce zapadlo za obzor, protože ve vzduchu je dost vlhkosti. Ale když to porovnám se západem Slunce v tropických oblastech, kde je Slunce blíže a vlhkost ještě větší, pak je to úplně jiný západ Slunce, co se týče velikosti a rychlosti.

 

Západ slunce v oblasti Atlantického oceánu, kde je dostatek vlhkosti v ovzduší:

 

V následujícím videu uvidíte totéž Slunce, akorát v suché oblasti, kde ovzduší nezpůsobuje tak velký efekt "lupy", nezvětšuje Slunce na vzdáleném horizontu, ani ho netlačí dolů. Slunce se zmenšuje a zmenšuje, až se ztrácí na vzdáleném horizontu. Kdyby bylo Slunce 150.000.000 km daleko, nebylo by možné, aby takto změnilo svou velikost. To je možné jen u malého objektu nad námi, který se vzdaluje od nás směrem k horizontu.

 

Zde je ještě jedno video, kde je krásně vidět, jak se Slunce několikanásobně zmenšuje:

A že atmosféra, teplota a vlhkost ovzduší zkreslují náš pohled na Slunce a další objekty, můžete pozorovat i na tomto zajímavém západu Slunce. K představě o naší Zemi opravdu nestačí teoretická matematika a fyzika. Teorie o zeměkouli, sluneční soustavě a nekonečném vesmíru je sice krásná, stejně jako Vánoce a Ježíšek, který rozdává dárky, ale pozorování reality kolem nás potvrzuje něco jiného. Slunce je malý objekt, malá lampa nedaleko nad námi, který se k nám přibližuje nebo vzdaluje...

 

A co ty lodě na obzoru? V následujícím videu můžete vidět, že s tím, jak se loď vzdaluje, vytváží se odraz na horizontu. Musíte se pozorně dívat a zkoumat, abyste rozeznali skutečnou hranici horizontu. I když se zdá, že se loď ztrácí pod horizontem, není tomu tak ve skutečnosti.

 

přeji krásný den :)

Vladimír Bača