Proč neletět oklikou, když by to šlo přímo?

06.01.2018 09:14

Právě mi napsal jeden pán a ptá se:

Chtěl bych se zeptat na toto: když jsem letěl letadlem z Prahy do Atlanty (USA), tak jsme letěli nad Irskem a jížním Grónskem, a když jsme byli nad Amerikou, tak až pak jsme zamířili na jih. Proč jsme letěli tak křivě a ne rovně na jihozápad?

 

Mám rád lidi, kteří si kladou otázky a snaží najít odpověď. Měli bychom být všichni jako děti: ptát se a nacházet sami odpovědi. Život je pak zajímavější a živější. Tuto otázku má většina přemýšlejících lidí na počátku zkoumání. Protože právě letadla a jejich lety by přece měla hravě prokázat existenci zeměkoule a trapnou představu, že jsme zeměplocha, hlavně na Jížní polokouli.

 

Ale světe div se. Čím více člověk chce prokázat, že to je naprostá kravina, tak tím více ho to pokládá na lopatky. Pokud má tedy oči k vidění a uši k slyšení. Mimochodem, proč uši k slyšení? No tak třeba když poslouchá některé záznamy z misí na Měsíc, tak může slyšet, jak astronaut tluče kladivem do nějaké železné tyče. Ale ve vakuu se zvuk nepřenáší, takže by neměl slyšet vůbec nic. A kdo má dobrý sluch, může taky prozkoumat zpoždění audio signálu z live vysílání z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Někdy je až 11 sekund, jak uvádí komentátor na zemi, a jindy je nulové, nebo je to během záznamu chvilku tak a pak onak :)

 

Ale zpět k těm letům. Takže pro ty, kdo mají oči, aby viděli a ne aby jen četli. Hledejte a dívejte se sami. Na serveru flightradar24.com můžete sledovat jednotlivé lety, které jsou právě ve vzduchu, vlevo máte informace o letu, když si kliknete na letadlo, a taky se vám zobrazí dráha letu. Přikládám jeden obrázek letu ze San Franciska do Dubaie.

Pokud máte glóbus nebo si koupíte, můžete si tam i zaznačit nejkratší možné trasy a sledovat tyto lety na glóbu. Obzvláště velice vzdálené lety jsou zajímavé a taky lety na Jížní polokouli. Když tedy lety na severní polokouli tvoří oblouk směrem nahoru, proč lety na Jížní polokouli netvoří oblouk směrem dolů? Proč se nelétá okolo nebo přes Antarktidu? atd. A proč vůbec ještě nikdy nepřešel ani nepřeletěl napříč Antarktidou? Protože není tím, co nám je od mala říkáno. Takže příležitost pro každého: "Já budu první jihopolárník, který přešel Antarktidu napříč!" ... zkuste to. Ale myslím tím skutečně napříč. Nedávno jeden takový člověk zemřel. Článek v tomto videu říká: 

 

"Badatel zemřel, když chtěl projít napříč Antarktidu

Britský badatel Henry Worsley zemřel, když se snažil být prvním člověkem, který dokončil unaided sólovou cestu napříč Antarktidou..."  Slovo "unaided" znamená "bez DOHLEDU"... Worsley začal v listopadu a ušel okolo 913 mil. Proč se zatím nikomu nepodařilo přejít napříč Antarktidou? Je rok 2018! ... Zkoumejte, ptejte se, hledejte. Proč prozkoumáváme vzdálený vesmír a nemáme ještě jediné praktické potvrzení faktu, že Antarktida je kontinent okolo Jížního pólu, který má ze všech stran moře, tudíž musíš dojít od moře k moři? 

 

 

Ohledně letadel můžete přemýšlet o mnoha dalších věcech. Například, co to je gyroskop a jak funguje. Není závislý na gravitaci a přesto ukazuje vodorovnou polohu po většinu letu? Vezměte si na palubu, vodováhu, buzolu, kompas, atd. a přemýšlejte o tom, jestli letadlo letí okolo zeměkoule... Dívejte se vodorovně z okna a přemýšlejte, proč vidíte v dálce horizont i tak vysoko v 10 km?

 

Já můžu psát a kecat blbosti, ba "žvásty", jak pak Grygar prohlásil. Mi je to fuk a on může mít svůj názor. Tady jde o váš názor, a ten si můžete udělat jen vy sami. Já si myslím, že země je plochá a přesto můžu mít pana Grygara rád jako člověka, i když má jiný názor. Je to jen názor, představa, není třeba bojovat nebo bránit. Ale je třeba milovat... Kdysi jsem četl tento citát, který mi zůstal po celý život v paměti:

 

"Člověk je natolik svobodný, kolik svobody dopřeje druhým".

 

To neznamená dopřát někomu, aby vzal mačetu a ufíkl mi hlavu, nebo aby nějaký pedofil zmrzačil naše děti. Ale svobodu mít vlastní názor, který nevyvolává násilí a nezpůsobuje neštěstí druhých.