NASA a virtuální realita

28.12.2017 03:21

Ahoj :)

Kdo sledujete živé záběry z ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), tak vědomě nebo podvědomě vnímáte věci, které jsou odlišné od toho, co známe tady na zemi. Zdá se, že kosmonauti jsou ve stavu beztíže, že tam poletují některé věci jako mikrofony, vodní bubliny, čepice, lidé dělají salta, atd. A to všechno live, tedy v živém přenosu. Už ta věc, že se jedná o živý přenos se zpožděním jen několika pár sekund (mezi otázkou ze země a odpovědí aktérů) je udivující. 

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se údajně pohybuje ve výšce 409-416 km. Podle wikipedie má 450 tun, délku 51 m, za den učiní 15,7 oběhů okolo země, tlak vzduchu 1013 hPa, doba jednoho oběhu země je 92,69 minuty. A přesto přenáší obrazová a zvuková data na živo do nějakého studia na zemi v takové kvalitě?

A aby ty přenosy nebyly taková nuda, určitě bylo nutné vzít tam s sebou housle, dudy, jojo, plyšáky, převlečení za gorilu, , transparenty, studijní poletující mikrofony, atd... Prostě z nás dělají blázny. Všechno se natáčí pomocí virtuální reality, kde mohou propojit několik obrazů a kamer v 3D. Některé záběry udělají ve svém letadle, kde praktikují stav beztíže, některé záběry dělají pod vodou, kde mají v bazénech všechny vesmírné moduly a filmují tam pod vodou, jiné záběry dělají ve studiu před zeleným nebo modrým pozadím. To, co vidíme, je JEN OBRAZ. Není to skutečnost. Náš mozek ale nerozlišuje mezi vytvořeným obrazem a skutečným obrazem. (Důkazem toho je např., že v kině pláčeme a smějeme se, a přitom víme, že to jsou jen herci, kteří nezabíjí a neumírají...)

V televizi a v kině vidíme jen obraz a herce. Není to realita a už vůbec ne dnes se všemi možnostmi výpočetní techniky. Nikdo nikdy z mnoha důvodů na Měsíci nepřistál. Byly nám ukázány jen obrázky a z obrázků udělané videa, protože film není nic jiného než řada obrázků za sebou. Zde pár videí o tom, jak se dnes dělá virtuální realita v NASA.

Zde je třeba vidět, jak byl astronaut Tim Peake filmován před Chromakey plátnem. Neměl být snad v tuto dobu na ISS?

 

 

Na některých záběrech z živého vysílání můžete vidět, že ne vše se NASA povede, někdy prostě mají špatný den a živé vysílání se dá těžko opravit. Takže když jim ty různé kamery nesepnou správně, tak třeba v pozadí plave "astronaut" přivázaný na drátě, nebo si v popředí muž v zeleném předává něco, co další kamera měla ukázat, ale neukázala (možná mikrofon?). To už se nedozvíme. Na jednom videu se objeví v levém rohu jako v pohádce plyšák, který si pak astronautka vezme do ruky a manipuluje s ním. Jak vidíte, ve virtuální realitě je všechno možné s 3D objekty. Takže? "Důvěřujte, ale prověřujte!"

Na tomto dalším videu:

Všimněte si, jak se pohybují vlaječky - že by vítr Máchale? :)) ... A proč má ta žena tělo zešikma a hlavu směrem nahoru? Je to přirozená reakce v našem prostředí směrovat hlavu vždy nahoru. Jak vidíte, kromě vlaječek a ženy se nic jiného nepohybuje, prostě to vypadá jako fotka na pozadí. A rozměry pozadí u ženy a muže taky moc nesedí. Samozřejmě nakonec je třeba udělat kotrmelec. To vše je psychologická hra, abychom věřili, že jsou skutečně v kosmu a ve stavu beztíže. Co na tom, že v Termosféře je údajně až 2500 stupňů celsia a ISS obsahuje např. hliník a jiné kovy, které mají bod tání daleko nižší. Navíc se ISS pohybuje ve Vakuu, což je taky zajímavé prostředí, ale o tom někdy příště.

v další videu se už vlaječky nepohybují, asi došel vítr. Za to se pohybuje rúžová stužka, zatímco hadičky vlevo se ani nehnou, ani nic dalšího. 

 

Jak vidíš, všechno je možné na ISS, i rozhovor s D. Trumpem na živo

 

Stále si myslíš, že ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) je skutečná a létá okolo zeměkoule? Mrkni na tyto záběry, nejsou to fake?