Můžu mít dnes v Česku vlastní názor?

06.01.2018 14:05

Clemens Kuby (filmař, režisér, spisovatel) leží v nemocnici po pádu z 15 metrů na asfalt ze střechy svého domu. Rozdrtil si přitom bederní obratel L2, takže příčně ochnul. Cesta ve vrtulníku a neskutečná bouře v něm vyvolaly strach ze smrti. V tu chvíli se rozhodl, že opustí způsob života, který do té doby vedl... Leží tedy v nemocnici a čtyřicet doktorů se ho snaží přesvědčit, že už nikdy nebude chodit. Jeden ho přímo varoval, aby nechodil, že si tím může velice ublížit... Doktoři měli svůj názor, podložený moderní vědou. Ale Clemens Kuby měl taky svůj názor, který vycházel někde uvnitř sebe sama. A byl to jeho život, jeho rozhodnutí.

 

Do roka odešel z nemocnice po svých. Pak zkoumal přes 25 let, jak to bylo vůbec možné, a dnes o tom pořádá přednášky po světě, píše knihy a učí Kubyho metodě. Tato metoda je zcela odlišná od klasické medicíny a přesto má obrovskou úspěšnost v léčbě. Měl právo mít svůj názor? Navzdory všem vědcům a na vědě postavené medicíně? Měl a udělal dobře. Kdyby si ho neuchoval, dodnes by byl na vozíku.

 

Placatá země: Fenomén doby?
 

Ano, to určitě je. Ale já vidím ten fenomén jinde než jen v číslech a statistikách. Fenoménem je to, jaké emoce to v lidech vyvolává a jak to rozděluje lidi do tří skupin. Z formuláře na mém webu mi chodí zprávy od lidí, kteří mají potřebu mi něco zdělit nebo se chtějí zeptat. A obzvláště debata s Jiřím Grygarem vyvolala v lidech silné emoce a potřebu to ventilovat. Zde jsou některé z nich:

Jak může obyčejná debata v rádiu a názor, který je odlišný od běžně uznávaného názoru vyvolat takové reakce? Lidé, kteří mne v životě neviděli a vůbec mne osobně neznají, tak mi sprostě nadávají a mají za idiota, atd? A je to zkušenost, kterou zažívají flat eartheři po celém světě. To je fakt fenomén. A články v českých médiích se podobají jako vejce vejci: Nejprve se zmíní člověk, který věří v placatou zemi, cituje se, co prohlásil, a pak se vysvětlí, že je to vlastně magor, i když je to jinak celebrita. 

 

Lidé, co nějakým způsobem přijdou do kontaktu s placatou zemí a reagují na to písemně, bych rozdělil do 3 skupin:

 

1) první skupina nadává: ty jsi magor, imbecil, idiot...

2) druhá skupina je mírnější: respektuje odlišný názor, ale přitom si myslí, že potřebuji doučit, poradit, protože ona už ví, jak to všechno je

3) třetí skupina zvažuje: Může to tak být? Je pravda, čemu doposud věřím? Mohu si to dokázat? Jak se to dá změřit?

 

Co myslíš, do které skupiny patříš ty? Pokud do prvních dvou skupin, pak můžeš opustit tento web a už se sem nevracet, protože to je pro tebe web magora, idiota a nevzdělance. A ty už všechno víš, jak to je. Já dělám tento web pro tu třetí skupinu lidí. Pro ty, kteří se ptají a zkoumají. Nemusím uvádět jejich maily, protože nemusím nic obhajovat nebo dokazovat. 

 

Člověk, který se sám obhajuje, za něco bojuje, prosazuje svůj názor a má silné ego, nemůže vidět onu debatu v Českém rozhlase jinak než jako mou jasnou prohru a pana Grygara jako vítěze. Ale to není pravda, protože já nebojuji ani nic nebráním. Neobhajuji placatou zemi. A když nebojuji, jak můžu prohrát? Já se nikam necpal do rádia nebo do jiných médií. Byl jsem pozván, dostal jsem sluchátka a mikrofon a řekl svůj názor. To je vše. A nestydím se za to, protože jsem se zaobíral všemi možnými protiargumenty asi tak 4 roky, což je více než kterýkoliv návštěvník mého webu, řekl bych. A přitom na svém názoru nelpím, mohu ho kdykoliv změnit a nebude mne to vůbec bolet ani mrzet. A navíc v tom nejsem sám, ale dnes už milióny dalších lidí po celém světě. Je to hnutí, které roste a bude růst, navzdory prognózám a přání pana Grygara, že to zase brzy opadne...

 

Člověk, který má potřebu bojovat a vítězit, bránit a ubránit, toto nechápe. Proto používá prostředky výsměchu, ponižování, lži i násilí. Vždy to tak bylo v minulosti a vždy to tak bude, dokud se člověk nezmění a v srdci nemá pokoj, o kterém píše Komenský v "Babylon světa a ráj srdce". 

 

Ale... můžu mít svůj vlastní názor v Česku? 

 

I když může být třeba mylný nebo zkreslený? Můžu v demokratickém Česku podobně jako Kuby věřit nečemu, na základě mého dosavadního poznání a svědomí, co není v souladu se 40 doktory astrofyziky a Akademie věd? Můžu věřit, tak jako tomu věřili Jan Hus, Jan Žižka, Jan Ámos Komenský a mnozí další čeští velikáni, že náš svět stvořil Bůh a že nepocházíme z opice a z Velkého třesku, jak prosazuje vědecký ateismus? ... Doposud jsem o českém národu neměl pochybností, ale kdoví, jak to s námi Čechy je. Všimněte si diskuze a respektu k flat eartherům v holandské televizi a pokud chcete, porovnejte s debatou v Českém rozhlase nebo články v našich médiích: 

 

 

Plochozemec (flat earther) je člověk, který miluje a hledá pravdu a nenávidí lež. Nebojuje však proti lidem, ani je nenávidí, ani jim nepíše podobné maily viz výše. Hledá pravdu pro sebe sama, aby si udělal vlastní názor na základě faktů a svědomí. To považuji za ušlechtilou věc a proto se za to nestydím. A pokud to vidíš podobně, bez ohledu na to, jakému modelu věříš, pojďme tu pravdu hledat spolu, protože ona existuje.

 

v.b.