Která mapa placaté země je ta pravá?

07.01.2018 06:10

Více lidí se ptá na tyto otázky: 

Kde je tedy okraj světa? Přepadnu přes okraj, když dojdu na konec? Jak vypadá placatá země? Která mapa ploché země je ta pravá?


My jsme dnes tak zavaleni teoriemi a představami a výroky všeho druhu, že už nerozlišujeme zásadní rozdíl mezi skutečností a něčí představou. A v tom je zásadní rozdíl mezi flat eartherem a dnešní vědou. Flat earther bere za směrodatný fakt, který se dá opakovaně změřit, prokázat. Teorii a představu bere s rezervou jako věc, která může napomoci, ale pořád je to jen představa. Ta se však může změnit. Uvedu prostý příklad:

 

Dva kamarádi sedí v místnosti. Jeden se podívá a říká: Ten pokoj má tak pět a půl metrů. Druhý na to: Já myslím, že má šest. Oba mají nějakou představu. Ta však zůstává jen teorií, představou, do té chvíle, než si ji mohou oba dva moci přeměřit. Schválně říkám "oba dva". Jeden vytáhne svůj metr a naměří 5,65. Druhý vytáhne svůj metr a naměří totéž. Z teorie se stal fakt, který si může každý přeměřit, kdo do místnosti vstoupí. 

 

 

Původní věda fungovala tímto způsobem. Prováděla experimenty, pozorování, a na nich pak stavěla své domněnky. Na faktech. A když někdo nevěřil nějaké domněnce vědy, mohl si experiment zopakovat a buď ho vyvrátit nebo prokázat. Když ho vyvrátil nějakým jiným experimentem, hledalo se dál, jaká je tedy skutečnost. Tak nějak funguje pravá věda. Co se ale s vědou stalo, vystihuje trefně Nikola Tesla, když se zmiňuje o Einsteinově teorii relativity:

 

"Dnešní vědci nahradili experimenty matematickými výpočty a putují od rovnice k rovnici,
až nakonec vybudovali strukturu, která nemá nic společného s realitou."

(Nikola Tesla)

 

Věda se stala novodobým náboženstvím a přestala být vědou. Buď věříš této autoritě nebo jsi magor. Argument pana Grygara v naší debatě v Českém rozhlase "To dnes přece všichni ví" není pro mne faktem nebo argumentem. Nějaký "vědec" provede své výpočty a dojde například k výsledku, že slunce je 149.600.000 km daleko. Ale kdo z těchto "všichni" lidí, co to ví, si to ověřil?

 

Když se podíváte na tato čísla na obrázku, musí vám být jasně, že to nikdo nemohl experimentálně změřit. Mohl to ale spočítat. Otázkou tedy je, zdali jsou výpočty správné a na čem se zakládaly. Každý může jít po stopách tohoto výpočtu a dojde ke Cassinimu, Huygensovi, k metodě zvané parallax, až k Eratosthenesovi z Cyrene (276-196 př.n.l.) Ten zjistil, že stín ve dvou městech ve stejnou dobu je odlišný. V Syene je nulový, zatímco v Alexandrii činí 7,2 stupňů. Na tomto pozorování založil celou teorii, že země je kulatá a jaký má obvod. "Použitím vzdálenosti mezi těmito dvěma městy byl vypočítán obvod Zeměkoule." 

 

Chápeš, že šel do toho pokusu s představou, že země je Koule? A slunce tak daleko, že jeho paprsky dopadají rovnoběžně na zemi? Chtěl si dokázat svou představu.

 

Jakmile byl znám poloměr Zeměkoule, dala se vypočítat vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Tak bychom se dostali k Hipparchovi z Rhodes (asi 140 př.n.l.) Na základě tohoto výpočtu pak Aristarchus vypočítal vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.... atd. Ustanovila se tedy jednotka AU a už to fičí. Vzdálenost k tamté hvězde a k oné hvězdě, Galaxie, atd. Nenápadným důsledkem bylo, že Bibli tedy lže... A přesně jak uvádí Tesla, vytvořila se celá nová iluze nekonečného vesmíru, která stojí na představě Eratosthena, že sluneční paprsky jsou paralelní, rovnoběžné k zemskému povrchu, a proto odlišnost stínu ve dvou různých městech je tedy důkazem, že země je koule a jaký má rádius. Všechno to tedy stojí na jeho představě, že země je kulatá a slunce je obrovské a hodně vzdálené.

 

 

Jenže tato představa má mnoho problémů, když člověk svým zrakem pozoruje často Slunce, Měsíc, hvězdy. Vše jasně nasvědčuje, že Slunce je poměrně malé, pohybuje se nad námi, podobně jako i Měsíc. Efekt rozdílného stínu, který si uvědomil Eratosthenes, je totiž evidentní i na ploché, placaté, nehybné zemi. Pro pochopení uvedu jednoduchý příklad: 

 

Postav se pod pouliční lampu, postav tam nějaký kůl. O deset metrů postav další kůl. Pod lampou je stín nulový a o deset metrů dále už vidíš pořádný stín. :) Takže země může být úplně v klidu plochá s malým a blízkým Sluncem nad námi. Uvidíš naprosto stejný efekt stínu v Cyrene a Alexandrii. O větší váze a věrohodnosti této představy svědčí stovky dalších faktů jako například:

  • Slunce můžeš vidět s jiným poloměrem, 
  • můžeš ho vidět přibližovat se z malého bodu do velkého slunce na obloze, 
  • Podle vlhkosti vzduchu a zeměpisné šířky je viditelná i různá velikost tohoto Slunce, 
  • můžeš si Slunce zoomem přiblížit a s dobrým filtrem sledovat jeho jasný okraj, atd. 
  • Totéž platí o Měsíci. 
  • 400.000 km vzdálený Měsíc by nebylo možné pozorovat kvalitním Nikonem P900 s takovými detaily a takovým přiblížením... 
  • Stejně tak hvězdy, 
  • podle moderní astronomie vzdálené x světelných let :))), 
  • je možné si přiblížit pomocí P900 a sledovat úžasné věci, které se dějí. 
  • Zcela zjevně to nejsou hvězdy, jak nám je popisují učebnice, a zaručeně nejsou tak daleko. 

 

A teď vážně: Opravdu si myslíš, že by sis mohl takto přiblížit 83x zoomem hvězdy vzdálené desítky a stovky světelných let daleko? Myslíš si, že Sírius je zářící koule, něco jako naše Slunce? Fakt? A ostatní hvězdy? Hvězdy jsou jen několik tisíc km nad námi, jsou to malá světélka různých tvarů v nebeské klenbě nebo v aetheru pod ní a podle Bible přijde jednou doba, kdy všechna spadnou na zem. To je taky důvod, proč hodně ateistů, kteří se stali flat earthery, začalo číst i Bibli, protože je tam hodně faktů ohledně Slunce, Měsíce, hvězd a země samotné. 

 

Eratosthenes vlastně dokázal, že naše slunce je tak blízko nad námi, že ve dvou vzdálených městech Syene a Alexandria je odlišnost stínu 7,2 st. Podobně bychom se mohli zabývat tím, jak se mořeplavci pomocí sextantu a jiných přístrojů řídili podle hvězd na moři. Ale o tom tento článek není. Otázkou je: Která mapa placaté země je ta pravá?

 

Správný flat earther vám odpoví: Nevím. Nemůžu si to ověřit, proměřit, nemám k tomu fakta. Existuje sice vícero map, které používáme pro ilustraci placaté země, pohybu hvězd, Slunce a Měsíce, magnetismu a jiných jevů, ale jsou to jen teoretické modely. Žádná instituce jako NASA nebo Akademie věd nám neposkytne pravdivé údaje o jednotlivých kontinentech, o Antarktidě, atd. Takže musíme vycházet z toho, co je k dispozici. 

 

Není nic špatného na tom říct "Nevím". Moudrý, pokorný člověk toto slovo používá často. Hlupák a nadutec má na všechno odpověď, je to takový brouk Pytlík, který všechno ví a všude byl. Flat eartheři po celém světě zkoumají, která mapa by mohla být nejblíže realitě. Vypouštějí balóny s kamerami, létají letadly, vydávají se na různá místa na zemi... Dnes jsou nás už milióny po světě a jednou snad dáme dohromady dostatek ověřitelných informací, které vyjasní také otázku "Která mapa placaté země je ta pravá?"

 

Níže je několik map, jak byly vytvořeny nebo publikovány. Všechno to jsou obrázky a nemusí odpovídat realitě. Stejně tak jako glóbus je jen kus pomalovaného plastu a mapa kus papíru nebo jedniček a nul na vašem monitoru.

 

Nejpoužívanější FE mapou je asi tato Gleasonova mapa. Je to jen model, zkreslená představa. Ale pro názornost a představu je dobrá. Můžete mrknout i na jiné mapy níže nebo si je vygooglit, třeba "flat earth map", apod. Žádná není skutečným obrazem reality. Bílý okraj kruhové plochy představuje Antarktidu. Tak pokud chcete dokázat, že placatá země je naprostá hovadina, stačí vám jen vyfotit, nafilmovat, obeplout, obletět, přeletět, přejít napříč Antarktidu. A nebudete první ani poslední, koho to napadlo :)

 

Několikrát byly vypsány vysoké odměny za jasný důkaz, že země je kulatá. Nevím o nikom, kdo by si přišel tuto odměnu vyzvednout. I to o něčem svědčí. Zde tedy pár map z historie. Flat earther geodet by určitě mohl napsat daleko více a lépe, o co všechno jde, ale tento článek chtěl jen zodpovědět pár otázek, které mi lidi píšou.

 

Alexander Gleason’s New Standard Map of the World Flat Earth – 1892

 

Flat Earth Map – Monte, Urbano (1544–1613)

 

Arctic continent on the Gerardus Mercator map of 1595

 

Giovanni Domenico Cassini / Jean Baptiste Nolin: Planisphere Terrestre … 1696

 

Middletons Pioneer Map of the World, plane and immoveable – 1876

 

 

Zajímavá je i tato údajně 1000 let stará buddhistická mapa, která jde dále než jen k Antarktidě.

 

V následujícím videu se chlapík zaobírá expedicemi k jížnímu polárnímu kruhu i k centrálnímu severnímu pólu. Těch průzkumníků bylo celkem dost. Celkem zajímavé video, kdo umíte anglicky, stojí za to shlédnout. Obzvláště lidi, které zajímají expedice do těchto oblastí.

 

Jeho mapa v tomto videu vypadá takto:

A tím bych to pro dnešek ukončil, snad to někomu trochu odpoví na jeho otázky. Jak vidíte, naše zeměplocha může být daleko větší než jen po Antarktidu. Udělat z plochy kouli, je velice mazaná myšlenka. Když tomu věříme, nikdy nebudeme hledat konec světa. A nikdo se tam nevydá. Země je přece kulatá a nemá konec, že? :) Ale zkus uvěřit jako kluk, že žijeme na ploché zemi a tvoje zvědavost bude zákonitě toužit dojít na kraj světa. Je to tak? Takoví my jsme kluci.

 

Antarktida je nejvíce vojensky hlídaná oblast na světě. Proč? Kvůli tomu ledu a zimě, co tam je? To je blbost. Kvůli ekologii a životnímu prostředí? Taky blbost. Musí v tom být jiný důvod. Je třeba zabránit odvážlivcům, aby odhalili, co je dál, aby odhalili ty mnohé lži a podvody, ve kterých žijeme. Každý týden nás NASA a média krmí články a fotografiemi z "vesmíru", až je to fakt k smíchu. :) A my jim to baštíme i s navijákem. Tedy kromě flat eartherů. A proto je třeba je zesměšnit, udělat z nich konspirátory, blázny a hlupáky. Jenže pravda si nakonec prorazí cestu a každý ji uvidí.

 

Všichni jsme na tom stejně. Jsme jako děti, které hledají a poznávají tento svět. 

Mějte se krásně a mějte se rádi. :)