Jaké zakřivení a horizont Zeměkoule nebo Zeměplochy bychom měli vidět až do výšky 250 km?

23.02.2018 07:03

Dost se po světě debatuje o tom, jaké zakřivení bychom měli vidět z výšky, proto Steve Torrence vytvořil model Zeměkoule dle NASA a jejich údajů o zemi a přidal k tomu kameru stojící naprosto vodorovně. Uprostřed obrazu je pak horizontální linie, aby bylo vidět, zdali jde horizont dolů, když na Zeměkouli stoupáme. Zvolil jsem 36mm cameru, aby zabránil jakémukoli zkreslení obrazu.

 

Pohyb kamery a výšky jsou při obou modelech stejné. Od výšky 11 000 mil (17 600 km) můžeš vidět celou Zeměkouli, ale jen část Zeměplochy. Model Zeměkoule je na levé straně a model Zeměplochy je na pravé.V čase 1:16 vidíte toto porovnání obou modelů vedle sebe. Potom výška klesá. 

 

 

Od času 2:09 vidíte animaci toho, jak by měl vypadat horizont z jaké výšky na Zeměkouli (vlevo) a Zeměploše (vpravo) Všimněte si, jaký je rozdíl v zakřivení, ale hlavně v úrovni horizontu. Např. z nějaké horské osmitisícovky (8 km vysoko) byl měl být ten pohled asi takto nějak, když porovnáme Zeměkouli a Zeměplochu.
 

 

Toto je např. pohled z Mt. Everestu, můžete porovnat.

 

 

A Jaké zakřivení a horizont by měly být ve výškách, do kterých lidé vypouštějí balóny s kamerami?
Ty se dostanou tak do těch 35 km.

 


Jedno z mnoha videí závěrů z takovýchto balónů níže. Všímejte si taky toho horizontu, že je neustále v úrovni očí, tedy kamery. Kamera je vždy namontována vodorovně a jelikož balón stoupá kolmo vzhůru, je kamera převážně vodorovně k zemi a podle modelu Zeměkoule by měl být horizont stále více u spodního okraje záběrů.

 

 

A jak by to mělo vypadat ve výšce 70 mil (113 km) dle údajů NASA a spol.?


 

Zde vidíte fotografii pořízenou z nacistické rakety V-2 dvanáct let před založením NASA. Výška je 65 mil (104 km) a horizont je dlouhý 720 mil (1152 km). Purpurová křivka je imaginární zakřivení horizontu. Jak vidíte, není to v souladu se skutečným záběrem.

 


A zde je jeden záběr z 96 km


 

Video, které rozebírá tyto věci a obrázky, můžete shlédnout zde:

 

 

Oba modely a jejich zakřivení z výšek můžete sledovat níže:

 

Zeměkoule

 

Zeměplocha