Jak pilot nechtěně prokázal placatost země!

09.01.2018 18:08

Autor níže uvedeného videa vypráví, že má kamaráda, který je pilotem komerčního letadla. Když jednou přišla řeč na placatou zemi a lidi, co tomu věří, pilot letadla se jim vysmál. V následujícím letu pořídil fotku svým iPhonem přímo z kokpitu a poslal ji kamarádovi s textem: "Podívej, země je kulatá. Tečka! Dej jim záhul, jsou to pomatenci."

 

Piloti letadel mají většinou dojem, že horizont je zakřivený, tak funguje náš zrak ve spojení s naší představou. Autor videa tedy nahrál fotografii do grafického programu v počítači. Když pak vybral nástroj "Jas a kontrast" a dal kontrast na maximum, ukázala se jasně hranice horizontu.

 

Tato hranice je naprosto rovná a nemá žádné zakřivení. Pak v nástrojích vybral nástroj na nakreslení přímky a kreslí přímku kousek pod horizont. A ptá se nás: "Vidíte na fotografii, kterou mi poslal můj kámoš, který se živí jako komerční pilot, nějaké zakřivení?" Jedná se o výšku komerčního letadla, tedy v 10.000 m. A to pilot, který tu fotku pořídil, nevěří v placatou zemi a sám chtěl prokázat, že horizont je zakřivený a tvrdil, že to vidí každý den z letadla.

 

Podobnou věc můžete pozorovat i u moře. Když se díváte vlastním zrakem na hladinu, zdá se vám, že je tam zleva do prava zakřivení. Ale když si pak ty fotky dáte doma do počítače a podíváte se na ně, nebo navíc uděláte přímku pod horizontem, zjistíte, že horizont je naprosto rovný. Určitě není pro vás problém si spočítat podle nějakých záchytných bodů vzdálenost zleva doprava a vypočítat si potřebné zakřivení. Ale je to jedno, protože tam není žádné.