Jak pan Mohamed cestoval k nám a raději zpět

20.09.2018 04:49

V naší facebookové skupině plochozemců se objevil zajímavý příspěvek, který mne pobavil. Jde o matematickou úlohu a otázku, zdali se pan Mohamed, původem z Konga, objeví nad Prahou nebo ne...

 

Dejme tomu, že Země je koule a že letadlo stojí na letišti v městě Kéllé, Kongo, na rovníku, a na 14tém poledníku. Letadlo se tedy pohybuje spolu se zemským povrchem a se vzduchem obvodovou rychlostí 465 m/s = 1674km/hod směrem východním. Letadlo ukradne muslim Mohamed, který chce emigrovat do Evropy.

Mohamed s letadlem vzlétne a letí směrem na sever podle 14tého poledníku. Jeho cílem je Praha. Mohamed ví, že Praha je také na 14tém poledníku, přibližně na 50té rovnoběžce, ve vzdálenosti 5555 km. Mohamed ví že Země je placka, takže si myslí že stačí letět stále na sever, a že po odlétnutí těch 5555 km bude nad Prahou. Letadlo letí průměrnou rychlostí 900 km/hod, takže Mohamed předpokládá že nad Prahou bude asi za 6 hodin.

Mohamed neví že podle zákona o zachování rychlosti se letadlo i po vzlétnutí pohybuje stále 1674 km/hod směrem východním. Mohamed neví, že čím je letadlo dále na sever, povrch Země pod letadlem a vzduch kolem letadla se pohybují stále pomalejší obvodovou rychlostí. Mohamed neví že na 50té rovnoběžce se povrch Země pod letadlem a vzduch kolem letadla pohybují obvodovou rychlostí 299 m/s = 1076 km/hod. Mohamed neví že tedy nad Prahou (pokud tam doletí) se jeho letadlo bude pohybovat směrem na východ o 598 km/hod rychleji než Praha pod letadlem a vzduch kolem letadla.

Když letadlo ulétne těch 5555 km přesně směrem severním, Mohamed sletí níže a hledá Prahu.

OTÁZKA 1: Je letadlo s Mohamedem nad Prahou?
OTÁZKA 2 : Pokud ne, kde letadlo je?

Nápověda pod obrázkem na této stránce

 

Tak co vám vyšlo? Bude nový emigrant nebo nebude? Nebo spadne do oceánu nebo přistane v Paříži? ... Směrem na sever nebo jih od rovníku se země i atmosféra údajně zpomaluje a na pólu je pak vše v klidu? Jak by se s tím vypořádal člověk, který by chtěl například obletět balónem zeměkouli přes póly? Začal by na rovníku s rychlostí 1674 km/h východním směrem a pak by se neustále přizpůsoboval pomalejší a pomalejší rychlosti? A co odstředivá síla a gravitace?

 

Jak vůbec může gravitace držet plyny v ovzduší v nějaké rychlosti stejné jako povrch země? Vlastně ještě v daleko větší rychlosti, než je povrch země, protože čím výše, tím dále od středu koule? Jak se s tím letadla a balóny vypořádají, když klesají nebo stoupají? Je to sice hezká pohádka a teorie, ale v praxi to není prokázáno. Ani selský rozum to nebere. Tenisák namočený do vody roztočíte a voda stříká ven. Neexistuje koule, na které udržíte okolo vodu nebo vzduch či jiné plyny.

 

 

V balónech se začalo létat v 18. století. Tehdy neměli lidé žádnou navigaci a GPS. Neměli ani mapy, jaké máme dnes. Neměli ani žádné podvodné záběry z Měsíce, z ISS, a podobně. Většina lidí věřila, že je země placatá a nehybná, protože četli Bibli a používali selský rozum a smysly. Od počátku 20. století začala létat první letadla těžší než vzduch. Zajímavé je, jak to má Wikipedia pěkně rozdělené na lehčí a těžší než vzduch. Jakoby hustota hrála větší roli než zbožňovaná gravitace... . Podobným způsobem bychom se mohli zaobírat i loděmi, které plují na jih nebo sever a jak se s tím vypořádají... A co voda v oceánech? :)


Seznam prvních letů v dějinách

Ale jelikož vím, že je země plochá, a že to dokazuje gyroskop, vodní hladina, mnohá pozorování i experimenty vědců, které nevyšly a tím dokázaly, že žádná rotace zeměkoule neexistuje, nemá cenu se ani touto fikcí zaobírat. Na placaté zemi člověk může letět rovně, řídí se hustotou a vztlakem, země je nehybná a má nad sebou nebeskou klenbu. Slunce, Měsíc i hvězdy jsou daleko blíže, než se učíme ve škole... A je jen na každém z nás, jestli chceme žít v iluzi nebo ve světě okolo nás.

 

A tentokrát něco z dnešní doby...