Horizont: Jak daleko by měl být horizont vodní hladiny?

02.01.2018 12:10

Málokdo si uvědomuje, jak daleko by měl být horizont, když se dívá na moře nebo jezero či přehradu. Existuje-li zakřivení vodní plochy, protože země je kulatá, pak se dle tohoto zakřivení dá také spočítat, jak daleko je horizont přede mnou. Horizont je ta nejhornější linie vodní plochy, kde se setkává vodní hladina s oblohou. Člověk tedy nemusí vyhledávat vodní plochu, která má 5-10 km, aby si ověřil zakřivení nebo nezakřivení země.

 

 

Představte si, že jste na té lodi (H) na tom stožáru a díváte se dalekohledem dopředu - asi jak to znáte z různých filmů o pirátech, jedno oko převázané páskou, však víte :) ... Podle toho, z jaké výšky nad vodní hladinou se díváte, podle toho jste daleko od horizontu, tedy měli byste být. Na tomto obrázku tedy max k bodu C. Pokud je skutečnost pozorování jiná (vidíte dál) a vzorec je správný a vaše výška pozorování je správná dle vzorce, pak výsledek nepotvrzuje, že země je zeměkoule o daném poloměru, atd. Jednoduché, ne? Prostě za ten bod C nemůžete vidět vodu.

 

Příklad: 

Ve výšce 32 cm nad klidnou hladinou si postavíte tripod a kameru, dalekohled, foťák, prostě co chcete nebo máte k dispozici. Dle výpočtu zakřivení víte, že k horizontu to je 2 kilometry. Pošlete manželku, ať si plavne 2 kiláky a tam zůstane na místě, případně tam podrží nějakou bojku, kruh, atd. Vy se podíváte svým přístrojem, zdali je to horizont nebo ne. Je-li horizont až za manželkou, tedy vodní hladina stoupá ještě výše a dále za manželkou, pak zakřivení Zeměkoule není prokázáno. 

 

Takový pokus je nejlepší provádět na klidné vodě. Pokud tam máte vlny, můžete pozorování provést z větší výšky a tím posunout horizont dále. Můžete si určit jako orientační body místo manželky třeba nějaké sloupy, bóje, ropné plošiny, ostrovy, atd. Něco, o čem víte, jak je to přesně vzdáleno od vás. Ze 71 cm výšky objektivu nad vodní hladinou byste neměli vidět horizont dále než 3 km. Z výšky 1,27m byste ho neměli vidět dále než 4 km, atd. 

 

Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Ten stožár lodě představuje výšku, ze které se dívám. Bod C představuje horizont. A mezi H a C je vzdálenost k horizontu, nejvyššímu viditelném bodu vodní hladiny. Níže uvádím opět tabulku výpočtu zakřivení: Žlutý sloupec "Spád v metrech" je v tomto případě výška, ze které se díváme. A žlutý sloupec "Km" je počet kilometrů k horizontu.

 

 

Když se tedy díváte z pláže, takže vaše oči jsou dejme tomu ve výšce 1.98 m, neměl by být horizont dále než 5 km. Pouhým okem to těžko poznáte na větší vzdálenost, ale s dobrý zoomem už je to něco jiného. Zde je jedno video, kde se můžete na to podívat. Člověk zde dokazuje, že přestože by horizont měl být v dálce 3,1 míle, je voda viditelná dále než 11,05 mil. To je celkem velký rozdíl, ne? Tak až pojedete opět na dovolenou k vodě a budete se nudit, udělejte si pár pozorování :)

 

A hlavně, nebuďte teoretici, buďte ZETETICI! :)