Himalajské velehory, horizont a placatá země

05.02.2018 06:11

Čím je člověk výše, tím vidí více do dálky - to je zákon perspektivního vidění našeho zraku. Linie horizontu je jen setkání stropu (oblohy) s podlahou (hory, voda, země...). Co vás napadne, když se bez předsudků a představ podíváte na následující fotku? Že je země kulatá nebo placatá? 

 

 

Jen pro představu: 
Z Chomo Lonzo (Čína) do Dhaulagiri (Nepál) je to vzdušnou čarou 365 km. Letadlo je ještě mnohem dále od Dhaulagiri. 

Pokud se dívám z letadla v 10 km výšce (což nevím, ale je to max) do dálky 400 km (což bude určitě více), tak by vrchol Dhaulagiri měl být 144 m pod horizontem. Výpočet možno vidět zde. Kdyby to bylo z letadla např. 450 km daleko do Dhaulagiri, pak by tato hora měla být 677 m pod horizontem. Výpočet zde. Kdyby letadlo bylo 500 km daleko a 10 km vysoko, pak by už Dhaulagiri muselo být 1602 metrů pod horizontem, aby to dokazovalo, že je země kulatá!

 

 

Náš zrak, naše intuice, naše vnitřní já nám jasně říkají, že země je placatá, rovná a nehybná. Ale náš mozek hledá neustále nějaké další a další důkazy pro kulatou zemi, protože model kulaté země má uložený jako pravdu a nechce se toho vzdát. Největší boj je to pro lidi, kteří mají nejvíce teoretických vědomostí. Za těch několik let jsem se bavil o placaté zemi s mnoha lidmi, někteří to vidí téměř hned a jiní vůbec nejsou schopni pojmout něco takového jako možné. Jejich oči jsou jakoby slepé a uši hluché. Uložená data v hlavě jsou pro ně jedinými důkazy. I kdyby viděli 1000 km daleko, nevzdají se svých milovaných teorií představ a autorit ("bohů", "model"). 

 

 

A jak vypadá pohled z Mount Everestu? Oblaka tvoří jeden rovný koberec až k horizontu. Nic nenaznačuje tomu, že by země byla kulatá. Horizont je naprosto rovný a v úrovni očí fotografa.... A tady jedno video z letu okolo Mount Everestu:

 

 

Světový rekord - přistání na Mount Everestu

 

 

Jeden pohled z kokpitu na Himaláje a hory v dálce:

 

 

A ještě jedno video na konec - Himaláje - pozorujte horizont, v jaké je úrovni a jak daleko je vidět.