Gyroskop vyvrací teorii Zeměkoule - Část 2

05.05.2018 09:41

Gyroskop se před letem kalibruje podle toho, jak letadlo "sedí" na zemi. Ustanoví se rovina a podle ní se řídí gyroskop během letu.

¨

Během letu gyroskop ukazuje, jestli letadlo stoupá, klesá nebo letí vodorovně, jestli letí vpravo či vlevo...

Kdyby letadlo letělo ve stejné výšce nad povrchem zeměkoule, pak by gyroskop ukazoval stále větší spád dolů.

Jak bylo v části 1 vysvětleno a ukázáno, gyroskop běžící ve vysokých otáčkách nepodléhá žádnému zatížení, závaží či domnělé gravitaci. Když se gyroskop netočí a na jeho osu pověsíte závaží, zákonitě se změní směr jeho osy, ale když se gyroskop točí, neovlivní to gyroskop. Ani gravitace, která mimochodem nikdy nebyla dokázána, neovlivňuje funkční gyroskop. 

 

Gyroskop by se na zeměkouli choval tak, jak vidíte na obrázcích výše. Zpočátku by ukazoval vodorovně, ale pak by stále více ukazoval, že letadlo padá dolů. Tím by gyroskop zcela ztratil své užití a smysl. Nebyl by důvod ho používat, protože by se na něj nedalo spolehnout, každou chvíli by ukazoval jinou hodnotu. Na rovné, ploché zemi je však nepostradatelný. Kde by bylo letadlo letící podle gyroskopu rovně po několika hodinách letu po startu ze Zeměkoule? A kde by přistálo? Na Měsíci? :)

 

Jak vypadá takový obyčejný gyroskop z letadla? Následující video vám pomůže nahlédnout do útrob gyroskopu. Ten je poháněn vakuem a proudícím vzduchem. Díky tomu se gyroskop neustále točí a může fungovat.

 

 

A ještě jedno instruktážní video o fungování gyroskopu

 

Test gyroskopu na stole v klidu a při rotaci

 

Zajímavý test a porovnání aplikace gyroskopu v Iphone se skutečným gyroskopem v letadle během letu

 

Pár příkladů, kde je vidět, že gravitace nehraji pro gyroskop žádnou roli. Proto ani neovlivňuje funkci v letadle.

 

A na závěr instruktážní video amerického námořnictva z roku 1960 ohledně gyroskopů