"Důvěřuj, ale prověřuj"

12.10.2015 20:04

Když jsem se poprvé setkal s názorem, že Země je placatá, málem jsem si zaťukal na čelo, co je to za hloupý nápad, nežijeme přece ve středověku. Děkuji tomu, že se tato věc ke mně dostala ještě o několik měsíců později s pádnými argumenty, které mne přivedly k vlastnímu přemýšlení a zkoumání.

"Důvěřuj, ale prověřuj"

Toto přísloví je tak aktuální, protože dnes jsme zavaleni informacemi více než jakákoliv generace před námi. Vlastně ta naše důvěřivost bez ověřování skutečností může za většinu našich utrpení. Lidé i národy se hádají, bojují, manželé se rozvádějí, náboženství se tříští do menších skupin a každá ma tu svou pravdu, stejně jako lidé mají svou pravdu a jako berani si ji brání. A v tom je zakopaný pes: Většina lidí jsou obránci toho, co už mají, a ne hledači pravdy a toho, co ještě nemají!

Vědci přicházejí stále s novými "objevy", aby se za dalších deset, dvacet let prokázalo, že se mýlili. A my se tomu vždy klaníme až k zemi a uctíváme je jako modly, které to přece musí vědět lépe než my, protože na to mají školy. Naší Zemi hrozí v jednu dobu globální oteplování a pak zase vědci tvrdí, že to tak není... Nebo lidé důvěřují vyškoleným doktorům a nechají do sebe napíchat chemoterapii, hormony, očkování, nechají se ozářit a vykuchat, zatímco jiní použijí přírodní prostředky, půsty, změnu myšlení a postoje k životu, nebo sledují komedie, smějí se či důvěřují svému Bohu a dostanou se z toho... Nikdo ti neřekne, jaká je skutečně pravda, pokud ji z hloubi srdce sám nehledáš. Tak to prostě je.

"Důvěřuj, ale prověřuj"

Polopravdami Hitler ohromil celý německý národ a další, takže byli za něj ochotni zemřít i vykonávat strašné věci, stejně jako Jezuité svými strašnými metodami a slibem věrnosti vykonávali a vykonávají dodnes ty nejhrůznější věci ve jménu svého Boha, stejně tak muslimové zabíjejí z jejich pohledu nevěřící ve jménu jejich Alaha a myslí si, že tím slouží Bohu a budou odměněni. Naše Země je ve velkém chaosu a další světová válka není daleko.

Polopravdy a všechna média, školy, církve, časopisy, knihy, filmy, televize i rádiové stanice ovlivňují naše smýšlení i veřejné myšlení. A to nás programuje, abychom byli takoví, jaké nás chtějí ti či oni mít. Abychom se stavěli na různé strany barikád, klubů, národů, náboženských nebo jiných skupin. Do podvědomí se nám ukládají lži a pololži jako pravdy. Když se pak skutečně setkáme s pravdou, naše podvědomí zakřičí: Pozor, toto je lež! Pravdu už přece známe!

"Důvěřuj, ale prověřuj"

Nevěř slepě tomu, co tady uvidíš, uslyšíš nebo přečteš. Důvěřuj, ale prověřuj. Nevěř ani tomu, co už jsi tisíckrát slyšel a viděl v televizi a ve školách. Prostě staň se opět malým klukem, holkou, a začni znovu, zkoumej, jak se ty věci mají. Vyjeď si na výlet do přírody. Na hory, odkud můžeš sledovat horizont i pohyb slunce a měsíce. K moři nebo jezeru, abys viděl, jak je hladina rovná mnoho kilometrů před tebou. Sleduj hvězdy, jak se všechny pohybují kolem Polárky i neměnná souhvězdí. Paprsky slunce, jak procházejí skrze mraky na Zemi. To vše nabízí dostatek důkazů o tom, jak a kým byla naše Země stvořena. Obrázky a videa na počítači stvořili lidé, přírodu, oblohu, hvězdy, slunce i měsíc stvořil Stvořitel.

"Důvěřuj, ale prověřuj"

Ale NASA přece tvrdí, že Země je kulatá a dokonce už dala na internet fotografii Zeměkoule? No jo, jenže dnes došli k názoru, že Země není koule, ale obloid nebo jiné patvary podobné bramborám. A taky školní atlasy a paní učitelky to ví. A co ty všechny satelity a slavný Hubbleův teleskop, které si tam poletují v termosférické teplotě okolo 2000 stupňů Celsia? A že by let na Měsíc byl podvod? 

"Důvěřuj, ale prověřuj"