Debata v Českém rozhlase: Grygar, Bača, Sedláčková - 1

12.01.2018 20:37

Záznam debaty zde

 

Možná vás zajímá, jak k debatě došlo. Z mého webového formuláře mi přišla zpráva z Českého rozhlasu Plus, jestli bych se nezúčastnil debaty na téma placaté země. I když jsem nevyhledával nějaké debaty, souhlasil jsem. O 15 minut později mi volala paní z Českého rozhlasu zpět, že tedy sehnala někoho, kdo bude zastávat stanovisko zeměkoule a že to bude pan Jiří Grygar.

 

K nahrávání došlo 21.12.2017... Přišel jsem do studia v Olomouci, chlapík mi dal sluchátka a mikrofon a čekal jsem, až se připojí paní Sedláčková a pan Grygar z pražského studia. Po pravdě, neměl jsem představu, jak taková debata probíhá, ani jsem nechtěl něco hájit, obhajovat, reprezentovat... Prostě mám názor, že je země placatá a mám web, který je v Google na prvním fleku, tak mne kontaktovali, to je vše.

Zazněla znělka a paní Veronika Sedláčková začíná: 

"Poslední dobou přibývá lidí, kteří věří, že země je placatá... Jeden z nadšenců, známý jako "šílený Mike" musel nedávno odložit pokusný let po domácku sestrojenou raketou. Jeho cílem bylo přinést z potřebné výšky důkaz, že se zemský povrch nezakřivuje...... Poslední podobný pokus v roce 2014 přitom skončil zraněním pilota. Příznivce teorie, že planeta nemá kulatý tvar najdeme i v Česku..." atd.

 

Mi tento úvod připadal asi takto: 

Placatá země je fenomén, Ekonomist zaznamenal nárůst, hlavně v USA, ... ale jsou to blázni jako šílený Mike, který se vystřelil ve vlastní raketě a málem se zabil... No a dokonce i v Čechách máme zastánce placaté země a jeden je tady s námi: pan Bača, provozovatel serveru placata-zeme.cz, 

ale možná to byl jen takový dojem :)

 

Před touto debatou jsem se podíval, co píšou česká média a Český rozhlas o placaté (ploché) zemi a nestačil jsem se divit: zmíní někoho, kdo věří v placatou zemi, a pak ho zesměšní. Všechny články na českém webu podle podobného scénáře. A myslíte, že tato "debata" měla jiný cíl? To je snad z celého z debaty i kontextu tohoto rádia jasné. 

 

A jak bych začal já tuto debatu na místě paní Veroniky Sedláčkové? Asi takto, aby to bylo pro obě strany fér:

"Poslední dobou přibývá lidí, kteří věří, že země je placatá... 10% procent Fracouzů už věří, že země je placatá. A je nyní známo, že i Britové ještě nedávno - v roce 1900 - věřili v placatou zemi a teorii o zeměkouli považovali za falešnou nauku. Dokonce dali k soudu tehdejšího ministra školství Británie, když nezabránil zaváděné výuce této bludné teorie ve školách.... A zastáncem této placaté země je tady s námi pan Vladimír Bača, provozovatel webu placata-zeme.cz... A zastáncem teorie o zeměkouli, vyučované dnes na našich školách, je pan Jiří Grygar, CSc."

 

Zkuste tuto debatu trochnu srovnat s otevřenou debatou, která proběhla v holandské televizi:

 

 

Mějte se fajn a rádi. Buďte ZETETIK. A někdy i mlčení je výmluvné :) ... viz video níže

 

 

Pokračování zde