Debata v Českém rozhlase: Grygar, Bača, Sedláčková - 2

13.01.2018 00:23

Záznam debaty zde

Veronika Sedláčková - Otázka 1: "Je země placatá nebo kulatá?"

 

- Moje odpověď na tuto otázku: 

"Země je placatá, tedy plochá. To se dá ověřit a bylo ověřeno mnoha experimenty, jak vědeckými, tak laickými. Dnes už přes milión lidí po celém světě zkoumá realitu kolem sebe, aby se přesvědčil, jestli je země kulatá nebo placatá. Dle statistik 10% Francouzů věří v placatou zemi a velmi mnoho Američanů podobně jako já a mnoho Čechů. Není nás tedy hrstka, která brzy zmizí, jak se pan Grygar domnívá. A lodě se zcela jistě neztrácí za vědecky a geodeticky vypočítaným horizontem (viz od 19:35 ve videu):

 

 

A co odpověděl na otázku paní Veroniky Sedláčkové pan Jíří Grygar, CSc., astrofyzik a populizátor vědy?

- Jiří Grygar řekl:

"Tak pochopitelně vím, že země je kulatá, jako to vědí všichni, nejen astronomové, ale i obyčejní lidé, protože například když my máme den, tak na jiných místech zeměkoule je noc a podobně, takže nevím, jak se s tím pan Bačo vyrovná, ale jistě má nějakou hypotézu. Musím říci, že žádná teorie o vzniku země jako ploché neexistuje, to je čistě pracovní domněnka, jak správně pan Bačo říká, a tak se musí potvrdit buď nějakým experimentem anebo nějakým velice sofistikovaným výpočtem. Ty všechny věci, které jaksi známe z historie a dokonce ze starověku, tak samozřejmě svědčí o tom, že země kulatá je.

 

Pojďme blíže rozebrat Grygarovu odpověď:

 

1) "Pochopitelně vím, že země je kulatá, jako to vědí všichni, nejen astronomové, ale i obyčejní lidé."

- "Pochopitelně vím, že země je kulatá"Pan Grygar to neví, věří tomu, nikdy ji na vlastní oči neviděl, četl o tom nebo mu o tom řekli poprvé rodiče, když byl malý, potom učitelé, atd. Tak jako nám všem. Nikdo kulatou zemi neviděl. Když jeden křesťan obcházel astronauty, kteří údajně přistáli na Měsíci, a žádal je, aby dali ruku na Bibli a prohlásili v pravdě, že byli na Měsíci, odmítli to udělat a dokonce dostal i přes hubu nebo byl vyhozen.

- "jako to vědí všichni" - to taky není pravda, neví to nikdo, většina lidí tomu věří, protože to slyší od mala, ale ne všichni tomu věří. Studie ukázaly, že kromě velkého množství Američanů a dalších lidí po světě i 10% Francouzů dnes věří, že země je placatá. A v roce 1900 věřili Britové v placatou zemi. Tento výrok pana Grygara je jen jeho osobní domněnka, jako většina jeho výroků v debatě.


2) "například když my máme den, tak na jiných místech zeměkoule je noc a podobně."  

- tento fakt není žádným argumentem, protože i na modelu placaté země existuje noc i den v daných intervalech. Chápu však, že pan Grygar vychází z mylné představy, že naše Slunce je ohromná sálající koule vzdálená 150.000.000 km, což je však naprostá blbost. K tomuto výpočtu se došlo na základě mylné představy Eratosthena, že Sluneční paprsky dopadají na zemi rovnoběžně. Ale každý, kdo sleduje pravidelně Slunce, ví, že sluneční paprsky nedopadají rovnoběžně, ale značně se rozcházejí. Což mnohá videa a fotky dokazují. Jedno z nich zde:

 

 

3) "takže nevím, jak se s tím pan Bačo vyrovná, ale jistě má nějakou hypotézu." 

Pan Bača je s tím vyrovnaný, ale odpověď pana Grygara odhaluje, že nemá ponětí o modelu Placaté země a je si tak jist svou představou, že si ani nezjistil, jak takový model placaté země vypadá. Což plně chápu, protože i já to kdysi považoval za největší hovadinu. Jeden pouze ilustrační model je zde, pro vaší představu, jak může fungovat den a noc na ploché zemi. Zdůrazňuji - je to demonstrační model, ne skutečný, protože přesnou mapu nikdo z nás flat eartherů nezná:

 

 

4) "Musím říci, že žádná teorie o vzniku země jako ploché neexistuje," 

- to mne pan Grygar trochu překvapil, má doma určitě Bibli jakožto věřící katolík, kde je na první stránce Bible v knize Genesis 1 popsáno stvoření světa a s tím i model země. Ale nejspíš myslel "žádná vědecká teorie". Významné postavy Bible - Daniel, Ježíš, Jeremiáš, Izaiáš, apoštolé a všichni tehdejší Izraelité - zcela jistě dle svých výroků a podobenství věřili v plochou zemi pod nebeskou klenbou. Kromě toho jsou dochovány i fresky starých Egypťanů a další archeologické nálezy dokazující dávnou představu kosmologie s nebeskou klenbou s hvězdami v ní. V následujícím videu je rozebírána egyptská a hebrejská kosmologie, ale každý si může najít na netu informace o kosmologii Indů, Číńanů, Mayů, Indiánů a dalších dávných civilizací a národů. Například příběh potopy se vyskytuje ve většině dávných kultůr. Dle Bible se otevřely průduchy nebeské klenby a voda nad klenbou padala na zemi. (Genesis 6,17-7,5) Nebeská klenba je stále nad námi a žádná raketa ji nepřekonala a nepřekoná. Všechny lety do vesmíru dále než nebeská klenba jsou podvody. A NASA to dobře ví.

 

 

5) "Ty všechny věci, které jaksi známe z historie a dokonce ze starověku, tak samozřejmě svědčí o tom, že země kulatá je." 

Ano, bylo pár jednotlivců už před Kristem, kteří si mysleli, že země je kulatá, ale rozhodně to nebyl celosvětový názor. Plató, jeho žák Aristoteles, Eratosthenes a další byli nositeli této představy, ale zdaleka to nebyla většina světa. Všichni také víme, že vítězové píšou dějiny, takže kdoví, jak co skutečně bylo.

Ani nevím, o kterých "všech věcech" pan Grygar mluví. Ale chápu jeho názor a postoj, protože jsem byl na tom 40 let podobně. Bral jsem zeměkouli a vesmír jako samozřejmost. Jenže když dnes už milióny lidí věří v placatou zemi, tak by to mělo být k zamyšlení i pro pana Grygara.

 

A že země je placatá, ví Hollywood, NASA a hlavně Muži v černém :)) , když říkají: "1500 let zpátky všichni věděli, že země je centrem universa, 500 let zpátky všichni věděli, že země je plochá"... :)

 

 

A to je pro dnešek vše ... zdravím vás všechny z ciziny a mějte se rádi ... ať už máte představu koule nebo placky :)

 

 Pokračování zde